مکان: فرهنگ سرای ۹ دی بوشهر                                     تاریخ ۱۳/۴/۹۸ ساعت ۱۰ صبح

جلسه مجمع عمومی سالانه ۱۳۹۸ کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان بوشهر با کمی تأخیر و رسیدن به حد نصاب، با حضور کارشناسان آغاز گردید، در ابتدا با تلاوتی آیاتی چند از کلام الله مجید و سرود جمهوری اسلامی، سپس با استقرار هیأت رئیسه سنی و سپس هیأت رئیسه مجمع عمومی با حضور جناب مهندس داریوش بازگیریان نماینده شورای عالی کانون کارشناسان دادگستری، طبق برنامه از قبل اعلام شده به شرح زیر ادامه یافت.

سخنرانی ریاست هیئت مدیره کانون (مهندس احمد دوانی): ایشان بطور همزمان با ارائه برنامه پاورپوینت، عملکرد سالهای گذشته و برنامه و راهکارهای راهبردی و اساسی کانون را برای سال جاری و آینده در حوزه های داخلی و خارجی کانون بطور مبسوط، اعم از: مالی، اداری، آموزشی، رفاهی، ارتباط با ارگانهای متعدد ذیربط بویژه دادگستری ها و … و همچنین پاره ای مشکلات و مسائل پیش روی، به مجمع اعلام داشتند.

 

 • گزارش بازرس کانون (مهندس قائد): نامبرده بر اساس نتایج حاصل از بررسی های انجام گرفته بر روی اسناد و مدارک مالی درخواستی، عملکرد کاری و مالی سال گذشته را در بخش های مختلف عملکردی از جمله: اداری، آموزشی،کمیسیونهای تخصصی، مصوبات پیشنهادی سالهای گذشته و … را به مجمع ارائه نمودند.

توجه: پس از اظهارات و ارائه گزارش بازرس محترم، طبق قانون، عملکرد مالی سال گذشته کانون (۱۳۹۷) به رای حاضرین گذاشته شد و با آراء جمعی کارشناسان محترم به تصویب مجمع رسید.

 • سخنرانی آقای مهندس بازگیریان نماینده شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری: ایشان نیز با ذکر مواردی از قانون کارشناسان رسمی دادگستری و با تشکرو قدردانی از فعالیت چندین ساله کانون استان در جهت برگزاری دوره های آموزشی، خدمات رفاهی، ارتباطات موثر و مفید با شورای عالی مرکز و ارگانهای ذیربط استانی، نسبت به تغییر و اصلاح تعرفه دستمزد کارشناسی بخصوص افزایش حداقل دستمزد، اصلاح و بروز کردن نظامنامه کمیسیون ماده ۱۳، تدوین نظامنامه انتخابات ارکان کانون و … در شورای عالی بیاناتی اظهار نمودند. واظهار داشتند که یکی از موارد و مشکلات کانون ها اطلاح قانون کانون بود که شورای عالی چهارم نسبت اصلاح این قانون پیشنهاداتی را ارائه نمودند و در این خصوص جلسات متعددی با قوه قضائیه برگزار شده است. که از جمله پیشنهادات مطروحه، استقلال کانون، افزایش اعضاء شورای عالی از ۱۸ نفر به ۳۵ نفر، تغییرات در شورای انتظامی کانون.

 • سخنرانی رئیس هیئت رئیسه مجمع (مهندس غلامرضا صمیمی): ایشان نیز با ارائه پاره ای مشکات و عدم هماهنگی های لازم بین دفاتر دادگستری ها و کارشناسان و همچنین استفاده برخی از دادگستری های شهرستان ها از کارشناسان خبره به جای کارشناسان رسمی و مسائل مشابه اظهاراتی بیان داشتند.

سخنرانی دادستان کانون(مهندس احمدفارسی برازجانی): ایشان نیز با ارائه پاره ای آمار و اطلاعات از وضعیت موجود دادستانی و شورای انتظامی، تذکراتی را جهت بهبود کیفیت و کاهش مشکلات کارشناسی به اطلاع کارشناسان محترم رساندند و تاکید بر ارائه گزارشات مستدل وحضور بموقع در جلسات دادگاه داشتند. همچنین با ذکر نکات ظریف کارشناسی در ارتباط با خواهان و خوانده دقت لازم را داشته باشند که در جلسات خطای کارشناسی نشود. راه اندازی شورای صلح و سازش در کانون نیز گامی موثر در جهت اصلاح مسائل بین کارشناسان و معترضین امر کارشناسی می باشد.

 • گزارش رئیس کانون در خصوص بودجه سال ۱۳۹۸ کانون: ایشان مجدد بر اساس برنامه پاورپوینت نسبت به بندهای مختلف بودجه(هزینه ها و درآمدها) مطالبی به اطلاع مجمع عمومی رساندند. از نکات قابل توجه بودجه سال ۱۳۹۸، اهمیت به موضوع ارتقاء سطح آموزش و کمیسیونهای تخصصی گروهها در رشته های مختلف کانون می باشد. همچنین هیئت مدیره کانون با برگزاری جلسات متعدد سعی در ایجاد هماهنگی با دادگستریها و سایر ارگانهای مرتبط می باشند. همینطور برای اولین بار با توجه به ستون هزینه ها، بودجه سال جاری با کسری درآمد مواجهه شده است که مستلزم تلاش و هماهنگی های لازم در جهت جلب تعداد کارشناسی های بیشتر به کانون استان و موضوعات درآمدزا می باشد.

 • توجه: پس از اظهارات جناب مهندس دوانی در خصوص بودجه سال جاری(۱۳۹۸) بودجه ارائه شده به رای گذاشته شده و به تصویب مجمع عمومی رسید.

در پایان پیشنهادات ذیل به مجمع عمومی ارائه و رای گیری و تصویب گردید:

 • به هیئت مدیره اجازه داده می شود تا سقف ۱۰% بودجه نسبت به جابجایی بین فصول بودجه اقدام نماید.(درصورت نیاز و ضرورت)

 • به هیئت مدیره اجازه داده می شود که در راستای تثبیت مالکیت و دریافت سند پروژه زمین نیایش تا مبلغ ۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۱۰ریال (ده میلیارد ریال) هزینه نماید.

 • همچنانکه در مجمع عمومی سال گذشته (۱۳۹۷) مصوب شده، در سال جاری نیز به هیئت مدیره اجازه داده می شود که نسبت به خرید یک واحد آپارتمان در مشهد اقدام نماید.

 • به هیئت مدیره اجازه داده می شود که در صورت امکان مالی و مقدور بودن نسبت به رهن یک واحد آپارتمان در جزیره کیش اقدام نماید.

 • به هیئت مدیره اجازه داده می شود که نسبت به تبدیل به احسن نمودن یک باب ساختمان کوی فضیلت در صورت نیاز اقدام نماید.

 • در راستای آئین نامه کمیسیون معاملات مصوب شورای عالی کانون، دستورالعمل معاملات مصوب هیئت مدیره در مجمع به تصویب رسید.

 • ادامه روند موجود برای تمدید پروانه کارشناسی مورد تائید و تصویب مجمع قرار گرفت. همچنین مصوب نمود که در صورت مشمول بودن هرگونه هزینه های قانونی مترتب بر موضوع، مجمع و اعضاء کانون مسئولیت قانونی موضوع را عهده دار می باشند.(طبق مصوب سالهای قبل)

 • مجمع عمومی به هیئت مدیره اجازه می دهد که طبق کمیسیون معاملات نسبت به فروش اموال و اقلام اسقاطی، مازاد و خارج از رده اقدام نماید.

جلسه مجمع با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد خاتمه یافت و جمع کارشناسان محترم حاضر در جلسه برای صرف ناهار به رستوران مورد نظر دعوت گردیدند.