کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان بوشهر

امروز سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲, ۲۳:۴۲ بعد از ظهر | 2023 ميلادی
نشست صمیمی هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان بوشهر با رئیس کل جدید دادگستری استان بوشهر ….

به مناسبت گرامیداشت اول آبان ماه روز کارشناس نشست صمیمی هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان بوشهر با رئیس کل جدید دادگستری استان بوشهر برگزار گردید.

 

 

 ساعت ۸ صبح مورخ ۲/۸/۱۴۰۱ جلسه مشترک هیئت مدیره کانون با آقای دکتر مهرانگیز رئیس کل دادگستری استان بوشهر در محل دفتر ایشان برگزار گردید ابتدا آقای احمد دوانی رئیس کانون، اطلاعات مبسوطی از تاریخچه کانون ، تشکیل گروههای تخصصی ، آموزش ، رفاهی ، حراست ، دادگاه انتظامی و تلاش بی‌وقفه هیأت مدیره کانون برای ارتقاء آموزش – رفاه – پیش آگاهی – ارتقای آگاهی حقوقی کارشناسان به جلسه ارائه دادند و در ادامه رئوس مهم ترین مسائل و مشکلات مهم جامعه کارشناسی استان بوشهر و راهکارهای لازم را ارائه نمودند و هشت فقره نامه درخواست کانون از رئیس کل محترم دادگستری استان همزمان با تشریح مشکلات و راهکارها به رئیس کل دادگستری استان تحویل گردید.

 رئوس و مشکلات مطرح شده در نامه های مذکور عبارتند از:

 • توزیع عادلانه امور کارشناسی در دادگاه ها یکی از راههای اصلی کمک به حل مشکل اطاله دادرسی است.
 • عدم ارجاع امور کارشناسی به کارشناسان خبره محلی: علیرغم وجود تعداد زیاد کارشناسان رسمی در استان بوشهر، شمار زیادی از ارجاعات امور کارشناسی به خبره های محلی می باشد.
 • پرداخت دستمزد کارشناسان طبق تعرفه قانونی ابلاغ شده توسط رئیس محترم قوه قضاییه
 • بانک‌ها – شهرداری ها – ادارات – شرکت های بزرگ نفت و گاز طبق ماده ۳۰ و ۳۱ قانون کارشناسان مکلفند که ۵ درصد از دستمزد کارشناسان را کسر و به حساب کانون واریز نمایند ولی اکثرا همکاری نمی کنند.
 • علیرغم اینکه صدها نفر کارشناس رسمی دادگستری در استان بوشهر فاقد کار هستند متاسفانه ماهانه دهها کار کارشناسی بزرگ استان بوشهر به کارشناسان استان های دیگر ارجاع می گردد.
 • برخی از ادارات دولتی دستمزد کارشناس را تا ۲ الی ۳ سال پرداخت نمیکند و موقع پرداخت ۵۰ تا ۷۰ درصد دستمزد را کسر می کنند.
 • تامین وسیله نقلیه ایاب و ذهاب کارشناس برای اجرای قرار کارشناسی طبق قانون بر عهده یکی از طرفین پرونده می باشد که این موضوع در اکثر موارد اجرا نمی شود از دادگاه تقاضا داریم در این خصوص به طور صریح در قرار کارشناسی درج گردد.
 • کارشناسان ، گزارش کارشناسی خود را به صورت الکترونیک به دادگاه ارسال میکنند و توقع دارند دادگاه نیز فیش دستمزد را بصورت الکترونیک برای ایشان ارسال کند ولی ۵۰% دادگاهها اجرا نمی کنند.
 • مواردی از امور اجرایی و اداری دفاتر دادگاه ها ، می ‌تواند در جهت رفع اطاله دادرسی راه گشاه و کمک کننده باشد. لذا تقاضا داریم:
 • اسامی و شماره تلفن اعضا هیئت کارشناسی و طرفین پرونده در قرار درج شود.
 • مختصری از قرار کارشناسی در ابلاغ قرار به کارشناس درج شود.
 • تامین وسیله نقلیه در قرار کارشناسی مشخصاً درج شود که بر عهده کدام یک از طرفین پرونده می باشد؟

 

 در ادامه جلسه، اعضای هیئت مدیره کانون نیز موارد مهم دیگری از مشکلات مترتب بر امور کارشناسی را به جلسه ارائه کردند.

 

در پایان جناب آقای دکتر مهرانگیز رئیس کل دادگستری استان بوشهر ضمن تبریک روز کارشناس بیانات مهمی را ایراد فرمودند. ایشان در سخنان خود اظهار داشتند که کارشناس و وکیل دو بال قضاوت هستند و جایگاه کارشناس رسمی در حدی مهم است که منشاء رای قاضی است و برای کشف واقعیت در دستگاه قضا حضور کارشناس بسیار ضروری است. در ادامه فرمودند که تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات و تسهیل امور مربوطه معطوف خواهند داشت و متقابلاً از کارشناسان رسمی دادگستری تقاضا نمودند که در جلسات دادگاه به موقع حاضر و گزارش کیفی خود را تهیه و به موقع به دادگاه تحویل دهند. 

 

 

 

 

ورود به سامانه آموزشي كانون